Ma: 2024. április 25. csütörtök - Márk napja
Jelenleg a negyedik szünet van. Becsengetés: 10:55-kor
Referenciaintézményi tapasztalatok, tanulói életutak és ének-zenei tehetségnevelés
2016-06-01
Konferencia a tehetségsegítésről
2016. május 27-én négy kollégámmal együtt vettünk részt a KGYTK tehetségsegítő referenciaintézményi hálózat országos konferenciáján Dorogon. Közülünk ketten (Deffentné Földvári Zsuzsanna és Gere László, tanítványaik szavaival élve Zsuzsa néni és Laci bácsi) mint tehetségsegítő pedagógusok itt vehették át hosszú évek támogató munkájának elismeréseként a nagy múltú verseny Mester és Tanítványa Díjoklevelét.
A Kutató Gyerekek Tudományos Konferenciája egy olyan megmérettetés, amelynek célja a tudomány módszereinek, a tudományról való gondolkodás lépéseinek megszerettetése és megismertetése a 10-14 éves diákokkal. A Zsolnai József professzor úr által megálmodott rendszer sokat változott az évek során, de célkitűzéseiben ma is a Tanár úr hitvallását követi:”A világmegváltáshoz nem kell sokat tanulni. A világ megértéséhez annál többet. (…) Későn jöttem rá, hogy a tanulás legjobb útja, módja az alkotás, a reflexió.”

Én magyar nyelv és irodalom szakos tanárként ismerkedtem meg a KGYTK mozgalmával, évek óta kommunikációs tanácsadóként igyekszem segíteni az iskolai és a regionális forduló versenyzőinek munkáját, az írásbeli pályamunkák alapján készített prezentációk bemutatását. Megtiszteltetés volt számomra, hogy előadóként is számítottak rám a dorogi konferencián, SzulánéEckhardt Laura kolléganőmmel együtt. Ő a régió koordinátora, de mentorpedagógusi tapasztalatai útmutatóként szolgálhatnak a követők számára. Erről szólt az általa megtartott előadás is. Sok témát érintettünk a nap során, de mindegyik középpontjában a tehetséggondozás állt: sportban és ének-zenében, tűzzománc-technikában vagy éppen helytörténeti kutatásban. Az eredményekhez - a sok munka mellett - állandó feltételként emelték ki az előadók a szülői támogatást, a lakóhely szellemi, kulturális örökségének szerepét, a kutatómunka és a nevelés kapcsolatát. Ennek bizonyítékaként a régió diákjainak művészeti produkciói színesítették a délutánig tartó programot: iskolánkat, a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnáziumot az alsós intézményvezető-helyettes, Kovácsné Rumpler Erzsébet kolléganőm javaslatára néptáncosok képviselték, Krepsz Anna az 5.a,Krepsz Ákos pedig a 4.b osztályból.

Bár a konferencia a tehetségsegítésről szólt, napi problémákat is érintettünk, hiszen az időhiány, a diákok és a kollégák (túl)terhelése megnehezíti a kutatómunka iránti kedv felkeltését. Ezért is fontos, hogy már 10 éves korban lehetőséget teremtsünk – az életkori sajátosságoknak megfelelően – a tudományos munkával való megismerkedésre. Egy bölcs mondás szerint a múltból csak a parazsat szabad továbbvinni, a hamut ott kell hagyni. Én ezt még hadd egészítsem ki egy gondolattal: a parazsat viszont muszáj életben tartani.
(THI)
Az oldal készült 2013-ban.